Elég kevesen voltunk fórumon, ez valószínűleg a tanulásnak tudható be, de a mi hallgatóságunk hírből is érdektelenebb a közös véleményformálásban, mint más területek a hasonló esetekben. Azért remélem, sokan veszik fel álláspontjukat, kellően megfontoltan, az ügyben.
Én azt gondolom a törvénytervezetről, hogy
Igaza van, mert:
-meg kell minél jobban válogatni, kiből lesz orvos, legyen kész minél jobban szakmailag és emberileg, morálisan is
-amennyiben nincs pénz, csökkenteni kell e felsőoktatásban részt vevők számát
Nincs igaza:
-az orvosképzés nem tartozik a hallgatószám-csökkentés alacsony kockázatú területéhez
-a Semmelweis Egyetem sokkal jobban meg tudja állapítani saját maga, hogy milyen szakmai kritériumok szerint válogatja meg a leendő orvosokat, mint a központi hatalom, ráadásul az "Egyetem" pont azért bír(t) önállósággal, mert nem lehet közvetett tapasztalatok alapján, minden körülményre ugyanannyira helyesen odafigyelve, általánosságban szabályozni (Gerusz B=======o)
-nálunk a többszöri vizsga elősegíti a tudásunk (amelyen életek múlnak majd) elmélyítését; az anyag mérhetetlen mennyisége miatt nem hiszem, hogy pár bukás alkalmatlanságról árulkodna
-az előző kettőt összefoglalva: az Egyetem bírjon (biz. korlátok között) önálló hatáskörrel a tárgyak felvétele és vizsgák száma szempontjából - hiszen minőségbiztosításra a számonkérések is alkalmasak
-jutalmazással többre jutunk, mint büntetéssel; nem kell röghöz kötni, hanem a körülményeket megteremtve élhető jövőt biztosítani mindenkinek, aki hajlandó megfelelően tanulni és dolgozni.
A tavalyi EHÖK-ös javaslatból, az előző évi törvénytervezethez kapcsolódó, ám ma is aktuális hangok:
-szóbeli meghallgatás indokoltsága, amely nem szakmai, hanem emberi alkalmassági: morális pszichológiai és motivációs szempontból dönt.
-alkotmányellenes a többszöri jelentkezés megtiltása egy szakra.
-a hallgatónak joga van véleményezni oktatóit (OMHV) és az oktatói ügyekben legalább egyetértési jogokkal bírni. A minőség, és az érdekképviselet végett.
-a TVSZ hatékony, helytálló módosításaihoz szükséges, hogy a hallgatóságnak legyen egyetértési joga, hiszen a mi szempontunkat is figyelembe kell venni egy jó szabályzat összeállításakor.